Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Curriculum Vitae
Jak napisać CV

CV (czyli curriculum vitae lub życiorys) to jeden z najczęściej wymaganych dokumentów na wszelkiego rodzaju rekrutacjach. Dobrze napisane powinno zainteresować pracodawcę i tym samym zwiększyć nasze szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Tylko jak przygotować CV, które zwróci uwagę rekrutera?

 

Jak napisać poprawnie CV

 


Przede wszystkim CV powinno być czytelne i przejrzyste (w tym celu stosujemy pogrubienia, wypunktowania i odstępy – ale oczywiście z umiarem). Zasadniczo nie powinno być dłuższe niż 2 strony A4 - nie służy ono do pokazania wszystkiego, ale tych informacji, których będzie w nim poszukiwał pracodawca. Warto w CV umieszczać przede wszystkim doświadczenie powiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegamy i podkreślające umiejętności, które na tym stanowisku są wymagane. Jeżeli chcemy więc pracować jako niania, nieistotne będą studia podyplomowe z inwestowania na giełdzie i nie ma sensu o nich pisać.

Co powinno się znaleźć w każdym CV?

 

Przede wszystkim doświadczenie zawodowe (nasza ścieżka kariery) oraz wykształcenie (z uwzględnieniem stopnia znajomości języków). Przy doświadczeniu nie pokazujmy jedynie nazwy firmy i stanowiska – w biznesie każda firma może zrozumieć pod tą samą nazwą co innego. Wymieńmy również (w skrócie) zakres naszych obowiązków. Pracodawcy więcej powie fakt, że musieliśmy się kontaktować z zagranicznymi kontrahentami niż tylko nazwa stanowiska (a w tym przypadku potwierdzi również dobrą znajomości języków obcych).


Kolejnymi rzeczami które powinny się znaleźć w CV jest informacja o odbytych szkoleniach, kursach i otrzymanych certyfikatach, szczególnie gdy stanowisko na które aplikujemy wymaga takich certyfikatów. Warto podkreślić również to, że poza pracą mamy jakieś zainteresowania – działamy w NGO, jesteśmy wolontariuszami, uprawiamy sport. Osoby które interesuje tylko praca są śmiertelnie nudne, kto by ich zatrudnił?


I najważniejsze: nie zapomnijcie o umieszczeniu na dole klauzuli wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych! Bez niej chociażby najlepsze CV nie będzie mogło wziąć udziału w procesie rekrutacji.

 

 

Jakie to proste