Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
List motywacyjny
Jak napisać list motywacyjny

Poszukujący pracy coraz częściej natykają się na wymaganie dostarczenia nie tylko CV, ale również listu motywacyjnego. Doradzimy wam jak go napisać, by wyróżniał się z grona innych oraz jakich błędów nie popełnić.


Zadaniem listu motywacyjnego jest pokazanie pracodawcy, dlaczego chcecie pracować w danej firmie i przekonanie go, że właśnie wasza osoba nadaje się do tego najlepiej. Często pracodawcy zaczynają lekturę dokumentów rekrutacyjnych właśnie do listu – jeżeli nie znajdą w nim nic ciekawego, wówczas nawet nie zaglądają do CV. Dlatego też pisząc list motywacyjny, należy pamiętać, że jest on skierowany do konkretnego pracodawcy. Nie powielajcie błędów innych i jeżeli aplikujecie na wiele stanowisk i kopiujcie tą samą treść do wszystkich, przeczytajcie to, co napisaliście przed wysłaniem maila. List musi zwrócić uwagę, ale nie powinien tego robić przy pomocy błędów, niespójnej treści i (co zdarza się często) innego adresata i innego stanowiska.

 

 


List motywacyjny piszemy w odniesieniu do konkretnego ogłoszenia.

 

Jeżeli pracodawca zaznacza w nim, że oczekuje, by osoba na tym stanowisku była sumienna, rzetelna i systematyczna, warto podkreślić te cechy w liście. Nie wystarczy jednak samo napisanie, że taką osobą się jest - ważne jest również uzasadnienie ich, potwierdzenie ich naszymi działaniami. Jeżeli np. piszesz blog, na którym regularnie od roku zamieszczasz wpisy, to świadczy to o twojej systematyczności. W podobny sposób można podkreślić inne cechy.

 

List nie powinien również być przepisaniem CV przy użyciu innych słów. Przebieg zatrudnienia, wykształcenie i odbyte szkolenia pokazujemy w CV i nie ma potrzeby powtarzać ich w liście. List służy raczej do pokazania kim jesteśmy, jakie są nasze atuty i co nas motywuje do pracy oraz jak podchodzimy do wykonywania zadań. Jeżeli pełno w nim błędów ortograficznych, jest źle sformatowany i nie na temat, wówczas nie ma co liczyć na etat. Takie „wytwory” lądują zazwyczaj w koszu bez szans na rozmowę kwalifikacyjną.

Jakie to proste