Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam
Praca
Praca za granicą

Dla wielu osób praca za granicą to wymarzona ścieżka kariery zawodowej. Po zlikwidowaniu barier w zatrudnieniu do krajów UE można wyjechać w każdej chwili i właściwie bez żadnych dodatkowych dokumentów podjąć pracę. Podpowiadamy jak przygotować się do takiego wyjazdu i nie dać się oszukać.

 


Kiedy już mamy wybrany kraj, w którym chcemy pracować, można zacząć poszukiwanie ogłoszeń, spełniających nasze oczekiwania. Kopalnią wiedzy jest Internet (znajdziecie w nim portale specjalizujące się w ogłoszenia z obszaru UE), ale nie warto ograniczać się tylko do niego. Szukając pracy na własną rękę musimy przed wyjazdem sprawdzić pracodawcę i oferowaną przez niego pracę (czy firma istnieje, działa oraz czy stanowisko rzeczywiście jest dostępne z takim zakresem obowiązków, jaki deklarowany jest w ogłoszeniu). Tych czynności można uniknąć korzystając z ofert urzędów pracy lub agencji zatrudnienia. Oferują one tylko sprawdzone ogłoszenia, pomagając jednocześnie z załatwieniu formalności i udzielając wszystkich niezbędnych informacji, które mogą nam się przydać na miejscu. To, czy agencja działa legalnie można sprawdzić na stronach Ministerstwa Pracy.

 

Bezpieczne wyjazdy do pracy - poradnik


Kiedy już wszystko jest dograne i wyjazd zbliża się wielkimi krokami czas rozpocząć przygotowania. Podejmując pracę za granicą zabieramy wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające nasze doświadczenie i wykształcenie (nie zapomnijcie ich wcześniej przetłumaczyć!). Warto również poznać lepiej kraj do którego jedziemy – zainteresować się jego kulturą, zwyczajami, a także … przepisami prawnymi. To co w Polsce jest legalnie, za granicą może okazać się karane. Nie zaszkodzi również podszkolenie języka (już wkrótce będziemy się komunikować tylko w nim) oraz zebranie danych o kosztach życia (pierwsze wynagrodzenie dostaniemy dopiero za miesiąc, więc trzeba zabrać ze sobą zapas gotówki). Na koniec pozostaje nam znalezienie i wynajęcie mieszkania (to można zrobić również na miejscu) oraz spakowanie walizek. Szerokiej drogi!

 

Jakie to proste